התפתחות מוטורית תקינה – אבני דרך

26 לספט, 2017 נכתב ע"י     אין תגובות    מתוך קטגוריה: כללי

התפתחות מוטורית תקינה של הילד הינה תהליך המשלב מספר רב של מערכות בגוף האדם ומתחיל כבר בעובר שברחם אימו ונמשך עד לבגרות. ההתפתחות המוטורית הינה שילוב בין הבשלתה של מערכת העצבים, כולל המח, המערכת ההורמונאלית והתיאום של שתי מעכות אלו עם מערכת השרירים והולכת הדם. ההתפתחות "הנורמאלית" נקבעת לפי המחקר הקיים אודות שלבי ההתפתחות של רב האוכלוסיה ומשתנה ביחד עם השינוי החל באורחות החיים של החברה שבה חיי הילד או תרבותו. למרות שההתפחות הינה אישית ותלויה בגורמים תורשתיים ובסביבתו של הילד, קיימות מספר אבני דרך מוטוריות או "חלון הזדמנויות" להתפתחות הדומים אצל כל הילדים. במידה ואבני דרך אלו פוספסו או לא הוגשמו במלואן יכולות להתפתח בעיות מוטוריות וייתכן ויש צורך בהתערבות קלינית.

התפתחות מוטורית תקינה

 

שלבי התפתחות מוטורית בילדים

גיל לידה – 6 שבועות:

החל מרגע הלידה ועד לגיל 6 שבועות מאופיינת תנועתו של הילוד בעיקר ברפלקסים ובתנועות בלתי נשלטות או רצוניות. נוכחותם של רפלקסים בהתנהגותו המוטורית של הילוד מעידים על מצב תקין. לדוגמא: רפלקס אחיזה (Grasp reflex) – כף ידו של הצינוק נסגרת בחוזקה מסביב לעצם המונח בידו. או רפלקס סיבוב הראש (Rooting reflex) שבו התינוק בתגובה לגירוי בלחיו מניע ראשו לכיוון הגירוי, רפלקס זה אמור לסייע לתינוק לינוק.

גיל 6 שבועות – 3 חודשים:

התפתחות מוטורית מאופיינת בשני צירים מרכזיים: מהמרכז לפריפריה, מהראש לעבר עמוד השדרה. בהתאם לכך, שליטתו המוטורית הראשנה של התינוק היא בראשו, צווארו וכתפיף. בגיל זה מתפתחת היכולת להניע הראש מהרצפה בזמן שכיבה על הבטן ומתפתחת יכולת הושטת יד.

גיל 3 – 6 חודשים:

רפלקסים ותנועות לא רצוניות נכחדים ברובם והתינוק מתחיל לפתח שליטה מוטורית. הרמת ראש משכיבה על הבן, הרמת חלק מפלג גוף עליון והושטת יד משכיבה על הבטן. לפיתה של הרגליים בשכיבה על הגב, לפיתה של חפץ בשתי הידיים. התחלה של למידה של התהפכות מהגב לבטן.

גיל 6 – 12 חודשים:

התחלת העצמאות המוטורית של התינוק: ישיבה, זחילה, התפתחות מדורגת של שיווי משקל עד להגעה לעמידה עם סיוע. כמו כן, מתפתחת המוטוריקה העדינה של התינוק והוא מצליח לבצע אחיזת חפצים באופן מיומן יותר ושיחרורם באופן רצוני, מחיאת כף, שימוש באצבע מורה, יכולת לסובב פקקים גדולים.

גיל שנה – שנתיים:

בהדרגה, מוותר יותר ויותר על זחילה לטובת ההליכה. ההליכה מתפתחת מבסיס רחב ולא יציב להליכה בבסיס צר, פיסוק קטן יותר בין הרגליים ורוטציה בין תנועות הידיים, האגן והרגליים בעת ההליכה. זחילה במעלה ובמורד מדרגות, ניתור קל במקום בפיסוק רחב, טיפוס על חפצים מורכבים יותר כמו כיסאות, כורסאות.

גיל שנתיים – 3 שנים:

כשמגיע הילד לגיל 3 שנים קיימת צפייה לרכישת כל מיומנויות הבסיס המוטוריות: הליכה: בבסיס צר עם סרוג (רוטציה) בתנועת האגן, הידיים והרגליים. ריצה: בבסיס רחב, מעט על העקבים, אך צריך להראות יכולת לנתק את הרגליים מהקרקע וליצור רצף מהיר של הליכה בברכיים מורמות וכפופות. טיפוס: עליה וירידה של סולם שלבים אנכי, ללא סירוג בין ידיים ורגליים. עליה וירידה במדרגות ללא סירוג. ניתור: מבצע ניתורים בבסיס רחב ומצליח להתקדם בניתורים ברצף ללא איבוד שיווי משקל. גלגול: מבצע מעבר מהגב לבטן ברצף (גלגול צידי), מתחיל למידה של גילגול לפנים כדור: מבצע תפיסה וזריקה של כדור גדול אופניים: התחלה של יכולת פידול, יכולת שליטה על רכב ללא פדלים (בימבה)

גיל 3 – 4 שנים:

ביחד עם התפתחותו המוטורית של הילד חלה התפתחות קוגניטיבית משמעותית המאפשרת לילד לשכלל יכולות פסיכומוטוריות כמו: שיווי משקל, חוש קינאסטטי, יכולת עכבה ויכולת מעבר בין משימות. הליכה: בבסיס צר עם סרוג (רוטציה) בתנועת האגן, הידיים והרגליים. מצליח לבצע הליכה צידית ולאחור, מעל מכשולים נמוכים. ריצה: בבסיס צר, סרוג משמעותי בידיים וברגליים, יכולת עצירת ריצה בתזמון. טיפוס: עליה וירידה של סולם שלבים אנכי בסירוג בין ידיים ורגליים. ניתור: מבצע ניתורים בבסיס צר ומצליח להתקדם בניתורים ברצף לפנים ובניתורים לצד. גלגול: מבצע גילגול צידי וגילגול לפנים כדור: מבצע תפיסה וזריקה של כדור לעבר מטרה. אופניים: יכולת רכיבה ופידול ללא שיווי משקל

גיל 5 – 6 שנים:

בגיל זה מבשילות ומשתכללות יכולות פסיכומוטוריות מתקדמות של הילד הליכה: בשלה, לפנים, לאחור ולצד ריצה: בשלה, לפנים, לאחור ולצד ניתורים: ברגליים צמודות לאורך קו ישר וברצף, ניתור על רגל 1 ברגל דומיננטית. התקדמויות נוספות : צעדי רדיפה, דילוג, הליכת 4 כדור: כדרור, מסירה, תפיסה אופניים: רכיבה ללא גלגלי עזר הערכה זו נכתבה בכדי לתת אפשרות לקורא להשוות באופן כללי את יכולותיו של ילדו לכלל האוכלוסיה. כמובן, שזמני ההתפתחות הינם רחבים, שונים אצל כל ילד ולא מוחלטים. על מנת לאבחן קושי מוטורי מומלץ תמיד לפנות למומחה בתחום

יש לך משהו להגיד? קדימה, להשאיר תגובה!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>