למידה מוטורית – התפתחות מוטורית אצל תינוקות וילדים.

26 לספט, 2017 נכתב ע"י     אין תגובות    מתוך קטגוריה: כללי

למידה מוטורית היא תהליך ההתפתחות של מיומנות מוטורית, כל מיומנות מוטורית. למידה מוטורית מתרחשת בעקבות התנהגות שחוזרת על עצמה, במעין מחזוריות קבועה של רצף התנהגויות ושינויים פיזיולוגיים שמביאים לרכישה של המיומנות. התפתחות מוטורית תקינה מתרחשת במספר שלבים או אבני דרך.

התפתחות מוטורית תינוקות

 

התפתחות מוטורית אצל תינוקות

ראשית מופיע גירוי, חפץ על מדף רחוק מהישג ידו של הילד, או צעצוע במורד גרם המדרגות שהילד רוצה להשיג, אולי מכונית צעצוע שהוא רוצה להניע ברכיבה עליה, ואז, התגובה לגירוי אצל הילד היא בכך שהוא יוצר פעולה: שולח יד, שולח רגל, אולי מטפס, מנתר, זוחל.

מעגל התפתחות מוטורית

מעגל למידה מוטורית

 

הילד חוזר על פעולות וניסיונות אלו פעמים רבות ובכך גורם לגוף שלו להגיב בשינוי המבנה הפיזיולוגי של אברי הגוף שאותם הוא מנסה להניע: בתחילה השריר מתחזק, נוצרים עוד כלי דם בתוך השריר ומסביבו ואפילו העצמות מתחזקות בנקודות האחיזה של השריר החזק. במקביל, מתרחש משהו מדהים במערכת העצבים המרכזית ובחלקים המוטוריים של המח, תאי עצב יוצרים בעקבות הפעולה סינפסות (קשרים) עם תאי עצב חדשים.

תהליך למידה מוטורית מתרחש בעקבות אין סוף ניסיונות לבצע בדיוק את אותה פעולה, ולבסוף, כשהפעולה מצליחה חלה עליה במוטיבציה לבצע אותה שוב.

אחרי כל פעם שהפעולה מצליחה הביצוע שלה משתכלל ומשתכלל עד שהיא הופכת לתנועה מיומנת ואז עולה המוטיבציה של הילד לתנועות נוספות בעקבות ההצלחה שחש וכעת הוא פנוי לחקור ולחפש גירויים חדשים.

הדבר המרתק באופן רכישה זו של מיומנות הוא שמחקרים גילו שברגע שהילד מצליח לרכוש מיומנות יסוד אחת, סיכוייו לרכוש מיומנויות נוספות עולה באופן משמעותי. כלומר, רכישה של מיומנות מוטורית מביא לשכלול בביצוע מיומנויות אחרות עוד לפני שביצע אותן!

 

ומה קורה בתהליך ההפוך? בחוסר הצלחה?

הכישלון או חוסר המיומנות המוטורית מתחיל כבר ברמה נמוכה יותר של עניין בגירוי: לטפס, לרוץ, לנתר, ממש לא מעניין, הרבה יותר מעניין לשבת ולבהות במסך, לא מתרחשת יוזמה עקבית לתנועה, השינוי הפיזיולוגי של בניית הגוף שמתחולל הוא עכשיו איטי, לא עקבי ולא אחיד. כמובן שאין כאן חוסר תנועה טוטאלית לחלוטין! הרי האקסיומה בתנועה היא "מה שלא זז…מת", ברור שילד, חסר מוטיבציה לתנועה ככל שיהיה עדיין זז. אולם, העדר המבנה הקבוע בתנועה, העדר החזרה היעילה, העדר היוזמה העקבית, שוברים את מעגל רכישת המיומנות ובכך מביאים ליכולת נמוכה לרכישת מיומנות מוטורית כלשהיא וכמובן לחוסר בתחושת הצלחה עקבית מה שיוביל שוב ליוזמה נמוכה: נפלתי פעם אחת – לא נורא, נפלתי עשר פעמים – זה כואב, נפלתי אלף פעם – אולי עדיף שלא אזוז בכלל.

המטרה בספורט הטיפולי היא לעזור לילד לבנות תהליך שיסייע לו לשבור את מעגל חוסר ההצלחה ולבנות מעגל יעיל של יוזמה לתנועה ובנייה של מיומנות מוטורית.

מעגל הכישלון

מעגל הכישלון

יש לך משהו להגיד? קדימה, להשאיר תגובה!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>