תרגילי כושר לילדים לשיפור מוטוריקה וקורדינציה

התעמלות טיפולית

מאז 2006 אני מטפל וגם מאמן כושר לילדים, נוער ובוגרים עם קשיים שונים כמו הפרעות קואורדינטיביות, הפרעות קשב וריכוז, ניוון שרירי, פריכות עצמות, היפותוניה, שיתוק מוחין, סרבול מוטורי, אוטיזם ועוד. המכנה המשותף שהיה לכל המתאמנים האלו הוא בסופו של דבר כח שריר נמוך או מעט מידי שריר. בגישה ההתפתחותית אותה למדתי באוניברסיטה, כאשר מדובר על  תרגילי כושר לילדים, מדגישים את מיומנויות היסוד ככלי לביסוס מוטוריקה כמו : ריצה, ניתור, טיפוס, הליכה על ארבע וגילגול, מיומנויות אלו הן "אבות היסוד" של התנועה. ההנחה תמיד היתה שאם ילד ידע לבצע את המיומנויות האלו היטב, הדרך להתפתחות מוטורית תקינה ולכושר גופני פתוחים בפניו. אולם, ברבות השנים, ולאחר מטופלים ומתאמנים רבים, הנתונים בשטח הראו אחרת, השינוי המשמעותי והגורם המרכזי ליכולת גופנית טובה הוא כח השריר.

ילד חזק ינסה לרוץ מהר יותר, ילד חזק ינסה לזחול מהר יותר, ילד חזק ינסה לתפוס את הכדור, ילד חזק יזכור למשך זמן שהוא חזק…

כלומר, ילד שיודע לרוץ ולטפס לא בהכרך יהיה בעל יציבה תקינה, כושר גופני מתאים ויכולת גופנית לבצע מיומנויות תואמות גיל אחרות מאלו שלמד בטיפול או באימון. כמאמן כושר, במיוחד מאמן כושר לילדים – שאפתי לייצר שינוי ולהביא מתאמנים וילדים להיות אתלטיים ולא רק "מטופלים".השינוי בגישה הביא איתו את התוצאות המשמעותיות. הבנתי, שבאמצעות תרגילי כח ניתן להשיג שינוי פיזיולוגי משמעותי בהיקף מסת שריר של הילד בזמן קצר יותר ואחר כך ללמד אותו מיומנויות יסוד מוטוריות בקלות ובמהירות יחסית בעקבות השיפור הקואורדינטיבי שמביאה איתה מסת השריר החדשה.

אך למרות ההצלחה הברורה היה בי חשש נוסף, הרי אין דבר משעמם יותר בעולם עבורי ועבור כל אחד שאני מכיר מלבצע אימון שבמרכזו צריך לחזור 10 – 20 פעם על אותה התנועה כמו שכיבות שמיכה או הנפה של כדור מעל לראש. אבל שוב הופתעתי לטובה, התברר לי שהילדים באימונים נהנים מאוד מתחושת ההצלחה שבחזרה נוספת על תרגיל שפעם לא הצליחו, מתחושת הסיפוק שבשבירת עוד שיא קטן של מספר חזרות, מהפשטות של ביצוע תרגיל בהצלחה מספר פעמים ללא שינויים גדולים בכל פעם וכמובן, מתחושת הסיפוק הברורה של "פעם היה לי קשה לעשות את התרגיל ועכשיו ממש קל".
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר כאן

ספורט טיפולי